מאמרים  »  טיפים נוספים  »  מה יותר חשוב: השכלה או נסיון תעסוקתי?

מה יותר חשוב: השכלה או נסיון תעסוקתי?

זוהי שאלת השאלות אשר נשאלת על ידי עובדים רבים ומחפשי עבודה רבים. האם עדיף ללמוד, ובכך להשיג תואר שיעזור בשוק העבודה, או שעדיף לנצל את השנים האלו על מנת להתקדם בקריירה ולרכוש יותר נסיון תעסוקתי? בואו וננתח את השאלה הזו לגורמים, וננסה לענות עליה בעזרת מספר נתונים יבשים.

חשוב בשביל מה?

כאשר שואלים את השאלה הזו, חשוב להבין למה בדיוק מתכוונים. האם הכוונה לקבלה למשרה ראשונה? האם הכוונה לקידום בעבודה? האם הכוונה לזכייה במכרזים של נציבות שירות המדינה? האם הכוונה לקבלה למשרות בכירות? לכל שאלה כזו יש תשובה אחרת, אשר מתבססת על איזון דיי שונה בין ההשכלה לנסיון התעסוקתי.

למעשה, כאשר אנחנו מדברים על קבלה לעבודה ראשונה, לרוב לא תהיה משמעות להשכלה שרכשתם. זה אולי עצוב, אבל זה המצב בישראל. אם אתם בוגרים תואר ראשון במדעי המדינה, ואתם מתמודדים על משרה בבנק מול אדם חסר תואר שבאמתחתו יש 4 שנות נסיון של עבודה בבנק – אתם תפסידו.

אבל, אם מדובר על קידום מקצועי לתפקידים בכירים יותר ולמשרות חשובות ומעניינות יותר, הרי שההשכלה הולכת ותופסת מקום מרכזי יותר. כך למשל, מנהל בכיר לא יכול להיות חסר השכלה לחלוטין. כמו כן, אנשים בתפקידים מקצועיים, כגון יועצי השקעות, עורכי דין וכל מי שזקוק לרשיון מקצועי – בחיים לא יזכה ברשיון ללא ההשכלה המתאימה.

אז מה בכל זאת עדיף?

ההמלצה שלנו היא חד משמעית. רצוי להתחיל את הקריירה שלכם בשוק העבודה עם נסיון מקצועי. המשמעות היא שעליכם לתכנן את המשך הקריירה בשלב מוקדם של החיים, וכבר לאחר הצבא לנסות ולהתברג במקום עבודה רלוונטי. בהמשך תוכלו לרכוש תואר ראשון, והשילוב הזה הוכח בתור השילוב המוצלח ביותר.


לרשימת חברות המלאה לחץ כאן